Zwierzęta

Większość z nas ma pociechy domowe. Są miłe i potulne, potrafią rozbawić oraz są wiernymi przyjaciółmi. Część jednak ma egzotyczne pupile. Nie należy również o zwierzętach dzikich.

Kruk

Kruki w podaniach i legendach mają od wieków swoją szczególną pozycję.
Obecnie przedstawia się je często jako ptaki czarownic i czarnoksiężników. Często kojarzy się je z czarną magią i złymi mocami. Prawda jest jednak taka, że przed wiekami ptaki te postrzegane były wyłącznie w kategoriach pozytywnych. O kruku w starożytności pisał już Owidiusz, jako o ptaku związanym z Apollinem i przewyższającym go swoimi umiejętnościami przewidywania a nawet tajemnymi mocami.
Kruk występuje w niemal wszystkich kulturach świata jako symbol niezwykłej inteligencji, przenikliwości i spostrzegawczości. Można go również znaleźć na polskich herbach.

Wilk

Wilki są zwierzętami, które od wieków budziły w ludziach bardzo silne i sprzeczne uczucia. Z jednej strony człowiek podziwiał je za piękno, odwagę, siłę, wytrwałość i dążenie do wolności, z drugiej strony, te same cechy budziły w nim strach i obawy. Dlatego też w wielu mitach i legendach różnych ludów wilk występuje naprzemiennie jako symbol zła, strachu, okrucieństwa i przemocy jak i zwierze dobre, życzliwe, opiekuńcze i mądre. Wilk znalazł też swoje miejsce w tradycyjnych legendach Chin. Zdaniem Chińczyków, słońce się czasami zaćmiewa, ponieważ połyka je ogromy wilk.
Jeden z najbardziej znanych mitów greckich opowiada o wilczycy, która wykarmiła założycieli Rzymu Romulusa i Remusa. Cechy wilka robiły na ludziach takie wrażenie, że wszystkie kultury ziem, na których żyło to zwierzę, włączyły jego postać do swoich wierzeń religijnych, symboli lub legend. Bardzo stare plemiona ubierały w wilcze skóry myśliwych i czarowników. Miało to zapewnić im najcenniejsze cechy tych wyjątkowych zwierząt. Zęby wilka zawieszone na szyi miały chronić ludzi od zła. Kultury chrześcijańskie nadały wilkowi obraz wyjątkowo negatywny. Zmienił go dopiero święty Franciszek, który kochał wszystko co żyje i wszystkie zwierzęta uważał za swoich braci.

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Zwierzęta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s